کوتاهی پا یا اختلالف طول پاها ، وضعیتی است که در آن یک پا کوتاهتر از دیگری است. شدیدترین موارد می تواند بر نحوه راه رفتن و وضعیت بدن فرد تأثیر بگذارد و بسته به درجه تفاوت منجر به درد و سایر مسائل شود.

کوتاه‌تر بودن یک پا از پای دیگر، وزن و استرس بیشتری را به یک طرف وارد می‌کند. بدن را از تعادل خارج می کند و در نتیجه مفاصل سراسر بدن را دچار مشکل می کند. بدون درمان، کوتاهی پا می تواند باعث بیماری ها و دردهای جدی تری شود.

علائم کوتاهی پا

اختلاف طول اندام قابل توجه معمولاً به راحتی قابل تشخیص است. در حین راه رفتن، فرد مبتلا ممکن است:

  • انحراف شانه ها به یک طرف
  • انحراف لگن به یک طرف
  • چرخش پا به سمت بیرون در کنار اندام کوتاهتر
  • چرخش پا به سمت داخل در کنار اندام بلندتر
  • خمیدگی مچ پا
  • خم شدن زانو در کنار اندام بلندتر

در دوران جوانی، حتی اختلافات قابل توجه معمولاً به خوبی تحمل می شود. بدن از مکانیسم هایی برای جبران تفاوت طول پا استفاده می کند. اما زمانی که فرد مبتلا به حدود 40 سالگی برسد، این مکانیسم ها شروع به شکست می کنند.

انواع کوتاهی پا

ساختاری

ساختاری به کوتاه شدن واقعی اسکلت به دلیل منشاء مادرزادی (در بدو تولد)، آسیب‌ زا یا بیماری اشاره دارد. ممکن است در دوران کودکی به دلیل آسیب یا عفونت رخ دهد. گاهی اوقات پاها با سرعت یکسانی رشد نمی کنند و در نتیجه یک پا به طور فزاینده ای نسبت به دیگری بلندتر می شود. در این موارد اطفال، پزشکان ممکن است بخشی از استخوان پای بلندتر را بردارند یا رشد را به تاخیر بیاندازند.

عملکردی

عملکردی جایی است که یک پا به دلیل مکانیک پایین تنه کوتاه تر می شود. برخی از مثال‌ ها شامل شرایطی است که پا به سمت بیرون می‌چرخد یا لگن نامرتب است. گاهی اوقات ورزشکارانی که روی سطوح سخت می دوند دچار مشکلاتی در پا می شوند که منجر به کوتاهی عملکردی می شود. 

با کوتاهی عملکردی، اختلاف در طول پا آشکار است اما قابل اندازه‌گیری نیست. وقتی پزشک استخوان های پا را اندازه می گیرد، طول آنها یکسان است. برای درک بهتر این مفهوم، صاف بایستید و هر دو دست را در کنار خود قرار دهید. شانه راست خود را بالا بیاورید و توجه داشته باشید که اکنون دست راست شما به میزان قابل توجهی بالاتر از پای چپ قرار گرفته است. شما طول استخوان بازوی خود را تغییر نداده اید، اما کوتاه تر از سمت چپ به نظر می رسد. به همین ترتیب، لگن چرخان طول پاهای شما را تغییر می دهد، اما نمی توانید تعادل را بازگردانید و تقارن پایین تنه خود را بهبود بخشید.

روشهای درمان

هدف اولیه درمان بهبود هم ترازی و بازگرداندن تقارن به اندام تحتانی است.

در برخی مبتلایان استفاده از ارتزهای سفارشی در داخل کفش می تواند اختلالف طول اندام را جبران کرده و از عوارضی که ممکن است برای بیمار در نتیجه اختلالف طول اندام ایجاد شود جلوگیری کند. با استفاده از کفی طبی (نوعی ارتز) در طرفی که پا کوتاه تر است، می توان این اختلاف را جبران کرد. برای استفاده از این کفی ها، متخصصان ارتوپدی فنی ما در مرکز ارتوپدی فنی طب نو (بهترین ارتوپدی فنی شرق تهران) پاهای شما را بررسی می کنند و سپس با اسکن پاها یک کفی سفارشی مناسب برای شما ساخته می شود

برای فردی که نقص عملکردی مانند اسپاستیسیته پسواس دارد، باید یک روتین کششی، فیزیوتراپی و درمان دستکاری برای پسواس تجویز شود. اگر بیمار یک دونده مشتاق با مکانیک ضعیف است، پزشک باید نقص را شناسایی کرده و نحوه اصلاح آن را به بیمار آموزش دهد و در عین حال بیمار را برای فیزیوتراپی بفرستد.

همچنین مواردی برای پاهای کوتاه بسیار زیاد وجود دارد که برای اصلاح این تفاوت نیاز به افزایش طول پا با جراحی است. این نوع جراحی به ندرت در بزرگسالی انجام می شود.

 

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ