کفی طبی یکی از انواع ارتز است که در کفش قرار می گیرد تا بتواند پای فرد را پشتیبانی، تراز و در جای خود قرار دهد.

این کفی ها نقش موثری در بهبود ناهنجاری های پا و درمان مشکلات پا دارد و بسته به مشکل بیمار ممکن است دارای صفحاتی برای جذب ضربات وارده به کف پا نیز باشد.

فشار بیش از حد بر روی پا مانند ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن ، کشیدگی های مکرر و مشکلات پا مانند صافی کف پا ، فاشییت کف پا و تغییر شکل کف پا است از مهم ترین دلایل استفاده از این ارتز های رایج هستند.

این کفی ها معمولا به صورت اختصاصی برای درمان، تصحیح و حمایت از پاها در برابر بیماری‌ها و عوارض مختلف از قبیل عوارض دیابت در پاها، تغییرات بیومکانیکی و آسیب‌دیدگی‌های مزمن پاها طراحی می‌شوند.

این ارتز ها به حمایت و تمرکز عملکرد پا کمک کرده و نقش موثری در از بین بردن مشکلات مرتبط با پاها که سبب بروز مشکلاتی در دیگر اندام ها از جمله ستون فقرات می شوند دارند.

کفی طبی می‌تواند به تسکین دردهای مزمن کف پا که ناشی از ناهنجاری های کف پا است کمک کند.

انواع کفی طبی با توجه به مشکلات کف پا و پس از اسکن دقیق کف پا برای کمک به درمان به مشکلات و بیماری‌های متعددی، از مشکلات پا گرفته تا درد کمر استفاده شوند.

استفاده از کفی طبی در افراد ورزشکار برای جلوگیری از خستگی بیش از حد و یا آسیب دیدگی نیز بسیار مفید است.

متخصص ارتز و پروتز ( ارتوپدی فنی ) پس از یک معاینه دقیق و بررسی شرایط کف پا و عوارضی که برای فرد ایجاد کرده و همچنین استفاده از ابزارهای تشخیصی همچون اسکن کف پا کفی متناسب با پای هر فرد را طراحی و اقدام به ساخت آن می کنند.

از کفی‌ های پوشاننده قوزک پا برای حمایت غیر مستقیم از سایر قسمت‌های بدن مانند زانو و ساق پا استفاده می شود، این کفی‌ها برای حمایت از اندام‌های تحتانی ضعیف شده یا از کار افتاده خوب هستند و می‌توانند به بهبود شیوه راه رفتن در افرادی که مشکل افتادگی پا یا آرتروز دارند، کمک کنند.

چه افرادی نیازمند استفاده از کفی طبی هستند؟

  • پس از آسیب های بافتی مانند فاشیا پلانتار یا سندرم باند الیوتیبیال 
  • افرادی که به دلیل اختلالات کف پا دچار درد در ستون فقرات و لگن شده اند.
  • افرادی که دچار صافی کف پا هستند ( صافی کف پا یکی از شایع ترین ناهنجاری های کف پا است که بسیاری از افراد از عوارض آن رنج می برند )
  • وجود قوس بیش از حد در کف پا
  • انحراف یا قوز شست پا (بونیون)
  • ساییدگی غیر طبیعی کف کفش‌ها
  • اختلاف ساختاری در کف پا
  • کوتاهی یکی از پاها

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی در سهروردی – ارتوپدی فنی در مطهری – ارتوپدی فنی در شهید بهشتی

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ