کفش طبی کودکان

پای کودک دائما در حال رشد است و ساختار و فرم خود را محکم می کند. رشد مورفولوژیکی و عملکردی پا تحت تأثیر عوامل داخلی (جنسیت، ژنتیک) و همچنین خارجی (مانند عادات کفش پوشیدن) است.

در طول رشد، پاهای کودکان حساس‌ تر به ویژه در برابر عوامل خارجی واکنش نشان می‌دهند و بنابراین در مقایسه با پای بزرگسالان تحت فشارهای آسیب‌ زای بیشتری قرار می‌گیرند. اهمیت تناسب دقیق کفش در کودکان ضروری است، زیرا ساختار پای آنها یکپارچه نیست و تأثیر فشرده سازی ممکن است مضر باشد.

مطالعات متعدد تایید کرده اند که کفش های نامناسب می توانند رشد طبیعی پای کودک را مختل کنند و باعث مشکلات و آسیب شناسی پا در دوران کودکی و بزرگسالی شوند.

اندازه پای کودک به سرعت تغییر می کند. قبل از 18 ماهگی پاها هر دو ماه بیش از نیمی از اندازه کفش رشد می کنند. پای کودک نوپا به طور متوسط هر سه ماه یکبار نیمی از سایز رشد می کند. تا سن 3 سالگی اندازه پای کودک هر 8 ماه یکبار و پس از آن هر سال یک سایز افزایش می یابد.

اهمیت استفاده از کفش طبی کودکان

برای کودکان، انتخاب صحیح کفش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا رشد و تکامل آن‌ها با پویایی تکاملی سیستم حرکتی و فعالیت بدنی که پایین‌ تنه تحت آن قرار می‌گیرد مشخص می‌شود.

با این حال، این انتخاب اغلب تحت تأثیر مسائل زیبایی شناختی، اقتصادی یا بازاریابی قرار می گیرد تا ملاحظات سلامتی. 

طراحی کفش‌ های کودکان باید بر اساس اولویت‌ بندی جذب ضربه و توزیع بار باشد، با این درک که کفش‌های بیش از حد سفت و یا چسبان می‌ توانند باعث آسیب‌ دیدگی یا بدشکلی شوند.

بسیاری از مطالعات بررسی کرده‌اند که چگونه کفش‌ها ممکن است باعث بدشکلی و افزایش بروز ناهنجاری های پا در کودکان شوند. کفش‌ های سفت تحرک مفاصل متاتارسو فالانژیال را محدود می‌کنند. کفش‌ های انعطاف‌پذیر و ورزش‌هایی که عضلات کف پا را تقویت می‌کنند، همگی حساسیت حس عمقی را تحریک می‌کنند، به رشد عصبی عضلانی کمک می‌کنند و بروز ناهنجاری های پا را کاهش می دهند.


مقاله مرتبط : کفش طبی برای صافی کف پای کودکان


ویژگی های کفش طبی کودکان

کفش‌ های مخصوص کودکان در حال حاضر بیشتر برای محافظت ساخته می‌ شوند. آنها نرم تر، پهن تر، سبک تر و کمتر محدود شده اند. کفی های ضربه گیر به محافظت در برابر سندرم های استفاده بیش از حد کمک می کند.

از دیگر ویژگی های کفش طبی کودکان این است که کفش باید از پاهای کودک محافظت کند، روی سطح صاف مانند یخ و برف ایمن باشد و راه رفتن راحت روی سطوح مختلف را تضمین کند.

کفش ها باید به خوبی روی پاشنه پا قرار بگیرند و از حرکت رو به جلو در حین راه رفتن جلوگیری کنند. کفش باید فضای کافی برای انگشتان پا داشته باشد. همه کفش ها و صندل ها باید بین لبه کفش و تمام انگشتان پا فاصله 5 میلی متری داشته باشند. برای تخمین پهنای مناسب باید هنگام نیشگون گرفتن کفش در حالی که کودک ایستاده است یک چین کوچک در مواد ایجاد شود. کودک باید قبل از خرید کفش را امتحان کند.

بهترین ارتوپدی فنی در تهران

متخصصان ما در مرکز ارتوپدی فنی طب نو در خیابان سهروری با استفاده از تجهیزات پیشرفته و بهره گیری از دانش روز بهترین انواع ارتز ، پروتز و کفش های طبی را ارائه می دهند.

برای تهیه کفش طبی کودکان می توانید با مراجعه به کلینیک ارتوپدی فنی طب نو در شرق تهران با متخصصان ما مشورت کرده و بهترین کفش طبی را برای کودک خود تهیه کنید.

 

مقالات مرتبط :

ارتز سفارشی پا

اسکن کف پا

ارتوپدی فنی در شرق تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ