پروتز قطع عضو یا اندام مصنوعی به عنوان یک جایگزین برای اندام یا عضو از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد و در دو نوع زیبایی و کاربردی تهیه می شود.

دلایل مختلفی می توانند منجر به نقص عضو و یا قطع عضو شوند که در این شرایط استفاده از اندام مصنوعی می تواند به کمک این افراد آمده و عملکرد اندام آسیب دیده را تا حد زیادی بهبود بخشد.

اگر دست یا پای خود را از دست داده اید ، گاهی اوقات یک اندام مصنوعی می تواند آن را جایگزین کند. این دستگاه که پروتز نامیده می شود می تواند به شما در انجام فعالیت های روزانه مانند راه رفتن ، غذا خوردن یا لباس پوشیدن کمک کند. برخی از اندام های مصنوعی به شما اجازه می دهند تقریباً مانند قبل عملکرد داشته باشید.

اندام های مصنوعی از مواد مختلفی ساخته می شوند و می توانند علاوه بر ایجاد ظاهر بهتر در عضو آسیب دیده به عملکرد طبیعی اندام نیز کمک کنند.

برای تهیه انواع اندام مصنوعی می توانید به کلینیک ارتوپد فنی طب نو ( ارتوپدی فنی در سهروردی ) مراجعه بفرمایید ، متخصصان ما پس از ارزیابی دقیق اندام دچار نقص عضو و با استفاده از بهترین متریال پروتز متناسب با شرایط شما را پیشنهاد می دهند.

پروتزها به منظور بازگرداندن عملکردهای طبیعی قسمت از دست رفته بدن در نظر گرفته شده است. توانبخشی قطع عضو در درجه اول توسط پزشک متخصص اعصاب ، متخصصان ارتوپد فنی ، پرستاران ، فیزیوتراپیست ها و کاردرمان ها هماهنگ می شود.

اندام های مصنوعی را می توان با دست یا با طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) ایجاد کرد ، یک رابط نرم افزاری که به سازندگان کمک می کند تا با گرافیک های دو بعدی و سه بعدی و همچنین ابزارهای تجزیه و بهینه سازی ، را طراحی و تحلیل کنند.

پروتزهای اندام شامل اندام فوقانی و تحتانی است.

تصمیم برای دریافت اندام جایگزین یک گام بزرگ رو به جلو برای فردی است که آماده ادامه زندگی و دنبال کردن رویاهای خود است.

برخی از انواع اندام های مصنوعی تنها با هدف بازگرداندن زیبایی ظاهری فرد مورد استفاده قرار می گیرد. اندام های زیبایی هیچ گونه حرکتی نداشته و تنها برای بهبود ظاهر فرد مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که سایر اندام های مصنوعی تنها به منظور رفع یک نقص عضو مورد استفاده قرار گرفته و هیچ گونه تاثیری بر زیبایی فرد نخواهند گذاشت.

دلایل استفاده از پروتز قطع عضو

  • نقائص مادرزادی
  • مشکلات گردش خون ناشی از تصلب شرایین یا دیابت
  • آسیب های ناگهانی همچون تصادفات رانندگی
  • سوختگی شدید
  • عفونت شدید
  • سرطان

کلمات مرتبط :

اندام مصنوعی – دست مصنوعی – پای مصنوعی – چشم مصنوعی – گوش مصنوعی – متخصص ارتوپد فنی – ارتوپد فنی در سهروردی – پروتز قطع عضو

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ