زانوبند برای زانوی ضربدری

زانوی ضربدری یا ژنو والگوم در بین کودکان در حدود سنین 2 تا 4 سالگی رایج است و گاهی اوقات تا 8 سالگی کودک ادامه می‌یابد.

ژنو والگوم بیشتر به عنوان زانو-زانو شناخته می شود. هنگامی که فردی که زانوهایش را به هم چسبیده است، می ایستد، فاصله بین مچ پا حدود 8 سانتی متر (3.1 اینچ) یا بیشتر وجود دارد. به نظر می رسد که زانوها به سمت یکدیگر فشار می آورند.

در اکثر کودکان خردسال، این وضعیت به طور طبیعی تا سن 7 سالگی خود را اصلاح می کند. در موارد نادر، ژنو والگوم ممکن است تا نوجوانی ادامه یابد. در موارد دیگر، کودکان بزرگتر یا بزرگسالان ممکن است در نتیجه یک بیماری یا شرایط زمینه ای به آن مبتلا شوند.

در مواردی که به خودی خود برطرف نمی شود، یا جایی که ژنو والگوم در مراحل بعدی زندگی ایجاد می شود، ممکن است فرد به درمان نیاز داشته باشد.

در بیشتر مواقع نمی توان از ژنو والگوم پیشگیری کرد. با این حال، گزینه های درمانی مختلفی در دسترس است که ممکن است به کاهش برخی از علائم کمک کند.

در صورتی که پزشک بتواند علت را شناسایی و درمان کند، ممکن است بتوان از زانویی که به دلیل یک بیماری زمینه‌ای ایجاد می‌شود، جلوگیری کرد.

زانوبند برای زانوی ضربدری

اگر متوجه شدید که زانوهای فرزندتان در حالی که ایستاده است با هم تماس دارند و مچ پاهای او لمس نمی شود، به احتمال زیاد او زانوهای ضربدری دارد. این وضعیت ایستادن در حالی که پاهای خود را به سمت داخل چرخانده اند به آنها کمک می کند تا تعادل خود را به دست آورند تا بتوانند در سال های اولیه راه رفتن و دویدن را شروع کنند.

بریس‌های زانو ضربدری (genu valgum) می‌توانند کمک کنند، اما معمولاً اگر فرد در سن خاصی است که رشد استخوان‌هایش متوقف می‌شود، زانوبند برای زانوی ضربدری نمی تواند این ناهنجاری را به طور کامل اصلاح کند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که از یک جراح ارتوپد یا پزشک متخصص پزشکی ورزشی مشاوره بگیرید. اگر یک متخصص ارتوپد معتقد است که بریس‌ها به مشکل زانویی شما کمک می‌کند، به شما پیشنهاد می‌کند که بریس‌ها را در شب هنگام خواب ببندید تا به درستی زانوها و ساق پا را تنظیم کنید.

کفی طبی کفش نیز یکی از انواع ارتز است که می تواند به تصحیح راه رفتن یا نحوه برخورد پای کودک با زمین هنگام راه رفتن یا دویدن کمک کنند. 

جراحی

جراحی معمولا اولین انتخاب درمانی برای یک فرد مبتلا به ژنو والگوم نیست. جراحی معمولاً برای زانوهای شدید و مواردی که ورزش، کشش و کاهش وزن درد را تسکین نمی‌دهد، اختصاص دارد.

برای کودکان، پزشکان از روشی به نام جراحی رشد هدایت شده استفاده می کنند. یک جراح قطعه فلزی کوچکی را وارد زانو می کند. این صفحه فلزی به رشد استخوان در جهت صحیح کمک می کند. هنگامی که استخوان به درستی تراز شد، جراحی دوباره برای برداشتن صفحه فلزی انجام می شود.

بزرگسالان و نوجوانان با سنین بالاتر نیز ممکن است استئوتومی داشته باشند. مشابه جراحی رشد هدایت شده، استئوتومی شامل یک جراحی است که یک صفحه فلزی کوچک را در زانو قرار می دهد. این صفحه به عنوان یک بریس دائمی برای نگه داشتن زانو در راستای درست استفاده می شود.

در موارد نادر، پزشک ممکن است تعویض مفصل زانو را توصیه کند. در این حالت، یک زانوی مصنوعی که به درستی تراز شده باشد، ژنو والگوم را برطرف می کند.

بهترین ارتوپدی فنی در شرق تهران

برای تهیه انواع ارتز ، بریس ، زانوبند ، کفی و کفش طبی می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی طب نو در سهروردی مراجعه بفرمایید.

متخصصان ما در مرکز ارتوپدی فنی طب نو (بهترین ارتوپدی فنی شرق تهران) ابتدا ارزیابی دقیقی از مشکل شما به عمل آورده و پس از آن بهترین نوع ارتز و پروتز را پیشنهاد می دهند.

ما از بهترین متریال و با استفاده از دانش روز سعی می کنیم بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان عزیز ارائه دهیم.

 

کلمات مرتبط :

زانوبند برای زانوی ضربدری – ارتز زانوی ضربدری – ارتزو پای ضربدری – ارتوپدی فنی خوب در شرق تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ