درمان غیرجراحی زانوی ضربدری

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. درمان غیرجراحی زانوی ضربدری
درمان غیرجراحی زانوی ضربدری

درمان غیرجراحی زانوی ضربدری با توجه به شدت انحراف زانوها با روش های مختلفی امکان پذیر است که استفاده از زانوبند و بریس یکی از آن ها است.

زانوی ضربدری یا ژنو والگوم نوعی ناهنجاری شایع در زانو ها است که زانوهای شما را به سمت داخل می چرخاند. وقتی افرادی که زانوهای ضربدری دارند با زانوهای کنار هم می ایستند، بین مچ پاهایشان 3 اینچ یا بیشتر فاصله وجود دارد. این به این دلیل است که زانوهای آنها بسیار به سمت داخل خم شده است.

ژنو والگوم در کودکان خردسال شایع است و معمولاً با رشد آنها خود را اصلاح می کند. 75 درصد از کودکان 3 تا 5 ساله دارای زانوهای ضربدری هستند که اغلب در این کودکان تا زمانی که به سنین ۷ـ۸ سالگلی می رسند اصلاح می شود.

ژنو والگوم همچنین می تواند در مراحل بعدی زندگی ایجاد شود:

 • آسیب یا عفونت در زانو یا پای شما
 • کمبود شدید ویتامین D و کلسیم
 • چاقی
 • آرتریت در زانو

این عارضه قابل پیشگیری نیست، اما می توان اثرات آن را به حداقل رساند. فیزیوتراپی و ورزش در کنار استفاده از انواع بریس و ارتز مخصوص از موثرترین روش های درمان غیرجراحی زانوی ضربدری هستند.

علائم زانوی ضربدری

ژنو والگوم که پس از دوران کودکی ادامه می یابد، ممکن است علائم دیگری به جز وجود ظاهر غیرطبیعی در زانوها داشته باشد.

آنها عبارتند از:

 • سفتی و خشکی زانوها
 • زانو درد
 • لنگیدن حین راه رفتن
 • رباط ها و عضلات تحت فشار نیز می توانند باعث درد در لگن، مچ پا یا پا شوند. اگر فقط یک زانو خارج از خط باشد، موضع شما ممکن است نامتعادل باشد.

درمان غیرجراحی زانوی ضربدری

درمان ژنو والگوم به علت و شدت علائم شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر راشیتیسم باعث ضربدری شدن زانوها شده باشد، پزشک احتمالاً مکمل های ویتامین D و کلسیم را برای کمک به بازیابی سطح شما تجویز می کند.

اگر داروهای بدون نسخه مانند ناپروکسن (Aleve، Naprosyn) تسکین دهنده نباشد، پزشک شما ممکن است داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی قوی تجویز کند.

یک برنامه درمانی معمولی شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

کاهش وزن
چاقی می تواند فشار بیشتری بر زانوهای شما وارد کند و والگوم جنسی را بدتر کند. اگر اضافه وزن دارید، پزشک با شما برای ایجاد یک برنامه کاهش وزن سالم همکاری خواهد کرد.

ورزش
برای اکثر افراد مبتلا به ژنووالگوم، ورزش می تواند به تنظیم مجدد و تثبیت زانوهای آنها کمک کند. پزشک یا متخصص فیزیوتراپی شما می‌تواند راه رفتن شما را ارزیابی کند و تمرین‌هایی را برای تقویت عضلات پا، لگن و ران شما پیشنهاد دهد. کشش های خاص نیز ممکن است در تسکین علائم مفید باشد.

تمرینات تقویتی می تواند ساده باشد، مانند بالا بردن پا در حالت نشسته یا دراز کشیدن. همانطور که با یک روال تمرینی پیشرفت می کنید، ممکن است وزنه های پا را برای موثرتر کردن آن اضافه کنید.

ارتز
اگر طول پاهای شما در نتیجه ژنو والگوم نابرابر است، یک پاشنه در کفش در سمت کوتاه‌تر می‌تواند طول پای شما را یکسان کرده و به منظم کردن راه رفتن شما کمک کند. همچنین ممکن است درد پا را تسکین دهد.

برای کودکانی که هنوز در سنین رشد قرار دارند یک بریس یا یک آتل ممکن است به رشد استخوان کمک کند و استفاده از بریس که توسط متخصصان ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می شود یکی از روش های موثر در درمان غیرجراحی زانوی ضربدری است.

عمل جراحی
هنگامی که ژنو والگوم شدید است، یا زمانی که ورزش برای تسکین درد و تثبیت زانوی شما کافی نیست، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

 

کلمات مرتبط :

درمان غیرجراحی زانوی ضربدری – ارتز برای زانوی ضربدری – ارتز زانو – بریس زانو – هزینه ارتز زانو

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ