درمان صافی کف پای کودکان با کفش طبی ، کفی طبی و صندل طبی یکی از موثرترین روشها است که امروزه از سنین پایین توصیه می شود.

ممکن است کودک شما در کودکی کف پایش صاف باشد، اما با رشد، پاهایش باید قوس طبیعی داشته باشند. اگر این اتفاق نیفتد، چه زمانی باید مداخله پزشکی را در نظر بگیرید؟

صافی کف پا چیست؟

فردی که کف پایش صاف است، قوس پا ندارد. شما معمولاً می توانید این را از روی ردپای آنها مشاهده کنید که تمام پایه پا را نشان می دهد. این یک بیماری بسیار شایع در جمعیت آسیایی است که از هر 5 نفر یک نفر به آن مبتلا می شود.

چه چیزی باعث صافی کف پا می شود؟

صافی کف پا به دلیل مشکلات مربوط به بافت ها و استخوان های پا و ساق پای کودکان ایجاد می شود. نوزادان و کودکان نوپا ممکن است صافی کف پا داشته باشند زیرا سفت شدن تاندون ها و ایجاد قوس در پا به زمان نیاز دارد. اگر این سفت شدن به طور کامل هنگام رشد کودک اتفاق نیفتد، می‌تواند منجر به صافی کف پای دائمی در هنگام فروپاشی استخوان‌ها شود. در موارد نادر، استخوان‌های پای کودک از هم جدا نمی‌شوند و به هم جوش می‌خورند و باعث صافی کف پا دردناک می‌شوند.

صافی کف پا می تواند ارثی باشد و در این صورت نمی توان از این عارضه پیشگیری کرد. با این حال، مداخله زودهنگام و پوشیدن کفش‌ها و تکیه‌گاه‌های صحیح ( درمانی صافی کف پای کودکان با کفش طبی ) می‌تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند. در موارد شدید یک راه‌حل جراحی ساده برای حمایت از رشد استخوان‌ها وجود دارد تا زمانی که بچه‌ها مرحله رشد را پشت سر بگذارند، قوس دائمی تشکیل شود.

برای اکثر کودکان، داشتن کف پای صاف دلیلی برای نگرانی نیست. این یک بخش طبیعی از رشد کودک شما است و اکثر آنها از این بیماری پیشی می گیرند و قوس طبیعی ایجاد می کنند.

از بین آنهایی که قوس طبیعی پا ایجاد نمی شود، این بیماری به ندرت باعث ایجاد مشکل می شود و بیشتر کودکان همچنان می توانند بدون احساس درد یا عوارض دیگر در فعالیت های ورزشی شرکت کنند. این یک تغییر طبیعی در نوع پا در نظر گرفته می شود.

کودک شما ممکن است کف پای صاف انعطاف پذیر داشته باشد، که در آن قوس ها در هنگام نشستن قابل مشاهده هستند اما به محض اینکه بایستند و وزن خود را روی پاهای خود قرار دهند، قوس ها ناپدید می شوند. 

چه زمانی باید به دنبال مداخله پزشکی برای کف پای صاف فرزندم باشم؟

  • کودک شما بیش از 5 سال سن دارد و کف پای صاف دردناک یا سفت شده است
  • اگر قوس پای آن‌ها از بین رفته باشد و در نتیجه یک پای بسیار پهن ایجاد شود
  • کودک شما به راحتی زمین می خورد یا می افتد
  • درد ساق پا و خستگی پاها پس از فعالیت های سنگین گزارش می دهد
  • زمین خوردن مکرر روی پاهایشان
  • راه رفتن با یک راه رفتن غیر معمول
  • شانه های نامتعادل
  • انحراف ستون فقرات

درمان صافی کف پای کودکان با کفش طبی ، کفی طبی و صندل طبی

صافی کف پا باید توسط یک متخصص آموزش دیده ارزیابی شود که می تواند علل قابل درمان صافی کف پای کودک شما و مداخله مناسب و به موقع را که می تواند اعمال شود، شناسایی کند.

کفش طبی و کفی های نگهدارنده قوس (دستگاه های ارتوتیک) از روشهای موثر در بهبود این وضعیت هستند.. تکیه گاه های قوس با طراحی سفارشی، که در خطوط پاها قالب بندی شده اند، نیز ممکن است یک گزینه باشد. تکیه گاه های قوس شکل پاها را اصلاح نمی کنند، اما می توان از آنها برای کاهش ناراحتی کودک استفاده کرد.

کفش های طبی برای صافی کف پا به کاهش ناراحتی و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند و توسط متخصصان ارتوپدی فنی پس از اسکن کف پا و قالب گیری ساخته می شود.

در کنار درمان صافی کف پای کودکان با کفش طبی انجام فیزیوتراپی و تمرینات کششی نیز توصیه می شود، کودک شما ممکن است تاندون آشیل کوتاه شده باشد. فیزیوتراپیست ممکن است تمریناتی را برای کشش تاندون آشیل کوتاه شده کودکتان توصیه کند.

جراحی کف پای صاف
جراحی معمولا آخرین راه حل است. اگر وضعیت کودک شما تا سال‌های نوجوانی ادامه داشته باشد، یا اگر صافی کف پای او نتیجه یک وضعیت فیزیکی دیگر باشد، ممکن است برای اصلاح علت زمینه‌ای جراحی توسط جراح ارتوپد کودکان انجام شود.

 

کلمات مرتبط :

درمان صافی کف پای کودکان با کفش طبی – کفی طبی برای صافی کف پای کودکان – بهترین مرکز ارتوپدی فنی در شرق تهران – ارتوپدی فنی خوب در شرق تهران – کفش طبی برای صافی کف پا

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ