درمان زانوی ضربدری با بریس

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. درمان زانوی ضربدری با بریس
درمان زانوی ضربدری با بریس

درمان زانوی ضربدری با بریس و سایر راهکارهای غیرجراحی همچون ورزش و فیزیوتراپی در بسیاری از مبتلایان بخصوص در کودکان موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی را برای اصلاح ناهنجاری پاها به حداقل می رساند.

زانوی ضربدری یا ژنو والگوم شرایطی است که هنگامی که فردی که زانوهایش را به هم چسبیده است، می ایستد، فاصله بین مچ پا حدود 8 سانتی متر یا بیشتر وجود دارد. به نظر می رسد که زانوها به سمت یکدیگر فشار می آورند.

این بیماری بیشتر در کودکان دیده می شود و معمولاً کودکان 3 تا 6 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر کودکان خردسال، این وضعیت به طور طبیعی تا سن 7 سالگی خود را اصلاح می کند. در موارد نادر، ژنو والگوم ممکن است تا نوجوانی ادامه یابد. در موارد دیگر، کودکان بزرگتر یا بزرگسالان ممکن است در نتیجه یک بیماری یا شرایط زمینه ای به آن مبتلا شوند.

در طی این ناهنجاری  استخوان تیبیا (استخوان ساق پا) چرخشی رو به خارج بروی استخوان فمور (استخوان ران) دارد. این شرایط همچنین می تواند سبب تغییر شکل مفصل لگن شده و ریسک بروز آسیب های مفصل زانو را افزایش دهد و فعالیت های فرد را نیز محدود کند، به همین جهت انجام اقدامات درمانی در جهت اصلاح این ناهنجاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

در مواردی که به خودی خود برطرف نمی شود، یا جایی که ژنو والگوم در مراحل بعدی زندگی ایجاد می شود، ممکن است فرد به درمان نیاز داشته باشد.

در بیشتر مواقع نمی توان از ژنو والگوم پیشگیری کرد. با این حال، گزینه های درمانی مختلفی لز جمله استفاده از بریس مخصوص زانوی ضربدری در دسترس است که ممکن است به کاهش برخی از علائم کمک کند.

درمان زانوی ضربدری با بریس

استفاده زا بریس یکی از روش های درمان غیرجراحی زانوی ضربدری در کودکان است که می توان به رشد استخوان ها در وضعیت صحیح کمک کند.

انواع ارتز نیز که در کفش قرار می گیرند تا به تصحیح راه رفتن یا نحوه برخورد پای او با زمین هنگام راه رفتن یا دویدن کمک کنند، می توانند در درمان زانوی ضربدری موثر باشند.

در بسیاری از مبتلایان به این ناهنجاری، یکی از پاها از پای دیگر بلندتر است. در چنین مواردی کفش‌های طبی مخصوص می‌توانند تفاوت میان پاها را اصلاح کرده و راه رفتن و دویدن بدون وارد شدن فشار به زانوها و پاها را برای فرد فراهم کنند ، استفاده از این کفش ها همچنین از چرخش پاها به سمت داخل که یکی از مشکلات شایع در این افراد است، جلوگیری می کند.

برای تهیه انواع بریس و ارتز مخصوص زانوی ضربدری می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی طب نو (ارتوپدی فنی در شرق تهران) مراجعه بفرمایید.

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی خوب در تهران – درمان زانوی ضربدری با زانوبند – بریس زانوی ضربدری – ارتوپدی فنی در شرق تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ