درمان خار پاشنه پا در اغلب مبتلایان با روش های غیرجراحی امکان پذیر است ، استفاده از انواع کفی و کفش طبی مخصوص خار پاشنه نقش موثری در بهبود علائم دارد.

خار پاشنه یک زائده استخوانی است که از زیر استخوان پاشنه پشتی در داخل پای شما بیرون می آید. خار پاشنه زمانی اتفاق می افتد که روی رباط های پای شما فشار وارد شود. اکثر مردم تا زمانی که برای درد پاشنه پا کمک نخواهند متوجه خار پاشنه خود نمی شوند. 

پزشکان درمان های غیرجراحی را برای کاهش علائم مرتبط با خار پاشنه توصیه می کنند.

خار پاشنه یا خار استخوانی یک رشد استخوانی است که از پایین پاشنه شما بیرون می زند، جایی که استخوان پاشنه شما به رباطی که بین پاشنه و گوی پای شما قرار دارد (فاشیای کف پا) متصل می شود. خار پاشنه حدود 15 درصد افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

خار پاشنه و فاشیای کف پا شرایط مرتبطی هستند اما یکسان نیستند. در اینجا نحوه تلاقی این دو شرط آمده است:

فاشیای کف پا زمانی رخ می دهد که استفاده بیش از حد باعث کشیدگی یا پاره شدن فاسیای کف پا – رباطی که بین پاشنه و توپی شما قرار دارد، می شود. اگر به ورم کف پا مبتلا هستید، احتمالاً درد شدید پاشنه پا را احساس خواهید کرد که در طول روز می آید و می رود. زمانی که کمی راه بروید، درد کاهش می‌یابد، اما اگر بنشینید و سپس برخیزید تا کمی بیشتر راه بروید، عود می‌کند.

خار پاشنه می تواند به عنوان واکنشی به استرس و التهاب ناشی از فاسیای کف پا رخ دهد. با گذشت زمان بدن شما با ساختن بافت استخوانی اضافی به استرس پاسخ می دهد. این بافت اضافی به خار پاشنه تبدیل می شود. اکثر مردم دردی را از خار پاشنه احساس نمی کنند، اما زمانی که احساس می کنند، درد مانند درد فاشیای کف پا است و نیازمند درمان خار پاشنه پا هستند.

خار پاشنه به مرور زمان ایجاد می شود. اکثر مردم تا زمانی که برای درد پاشنه پا کمک نخواهند متوجه خار پاشنه خود نمی شوند. در حالی که خار پاشنه را می توان با جراحی برداشت، پزشک درمان های غیرجراحی را برای کاهش علائم مرتبط با خار پاشنه توصیه می کنند.

دلایل خار پاشنه پا چیست؟

خار پاشنه پاسخ بدن شما به استرس و فشار وارد شده بر روی رباط ها و تاندون های پا است. به عنوان مثال، هنگامی که شما دچار التهاب کف پا می شوید، بدن شما با ایجاد خار پاشنه به استرس پاسخ می دهد.

همچنین آسیب مکرر پوششی که استخوان پاشنه شما را پوشانده است یا اگر دچار اختلال راه رفتن هستید، خار پاشنه پا ایجاد می شود. (اختلال راه رفتن زمانی است که یک بیماری یا وضعیت تعادل و هماهنگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین نمی توانید مانند معمول راه بروید.)

درمان خار پاشنه پا

پزشکان با خار پاشنه به همان روشی که با التهاب کف پا برخورد می کنند، رفتار می کنند. دلیلش این است که درد پاشنه که علت آن خار پاشنه است، در واقع ناشی از فاسیای کف پا است.

درمان علائم فاشیای کف پا می تواند درد ناشی از خار پاشنه را کاهش دهد. درمان معمولی شامل:

  • استراحت دادن به پاشنه پا، استراحت به درد پاشنه پا کمک می کند.
  • استفاده از کمپرس سرد یا یخ نیز کمک زیادی به کاهش درد و التهاب می کند.
  • مصرف داروی ضد التهاب خوراکی.
  • استفاده از پد طبی، کفش طبی یا کفی طبی که از قوس‌های کف پا حمایت می‌کند و از فاسیای کف پا محافظت می‌کند نقش موثری در کنترل علائم در فرایند درمان خار پاشنه پا دارند. استفاده از کفی و کفش طبی که توسط متخصصان ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می شوند کمک زیادی به پیشگیری از خار پاشنه نیز خواهد کرد.

پس از تشکیل، خار پاشنه دائمی است. جراحی تنها راه برای از بین بردن خار پاشنه پا است. از آنجایی که خار پاشنه معمولاً درد ندارد، درمان عارضه‌ای که باعث خار پاشنه شما شده است باید به کاهش درد پاشنه پا کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

خار پاشنه پا – درمان خار پاشنه پا – کفی طبی برای خار پاشنه – کفش طبی برای خار پاشنه – پد خار پاشنه

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ