بریس کیفوز یکی از روشهای درمان غیرجراحی کیفوز (قوز پشت ) است که توسط متخصصان ما در مرکز ارتوپدی فنی طب نو ( ارتوپدی فنی در شرق تهران) طراحی و ساخته می شود.

کیفوز یکی از عارضه های ستون فقرات است که شامل از دست دادن انحنای سالم ستون فقرات می شود، اما به جای انحنای اسکولیوزیک جانبی، کیفوز یک گرد شدن اغراق آمیز به جلو در قسمت فوقانی کمر است. انواع مختلفی از کیفوز وجود دارد و نیازهای درمانی، از جمله بریس، به علت زمینه‌ای بیماری بستگی دارد.

انحناهای طبیعی ستون فقرات

هنگامی که یک ستون فقرات سالم از طرفین مشاهده می شود، شکل S نرم دارد و وقتی از جلو یا عقب به آن نگاه کنید، صاف به نظر می رسد.

انحنای طبیعی و سالم ستون فقرات آن را قوی‌تر، انعطاف‌پذیرتر می‌کند و بهتر می‌تواند استرس ناشی از حرکت و ضربه را جذب و توزیع کند.

سه بخش اصلی ستون فقرات وجود دارد: گردنی (گردن)، قفسه سینه (وسط/بالای کمر) و کمری (کمر) و هر بخش دارای نوع انحنای خاص خود است.

کیفوز به انحنای بیرونی ستون فقرات اشاره دارد که از مرکز بدن به شکل C معکوس خم می شود. این نوع انحنا در ستون فقرات قفسه سینه یافت می شود.

لوردوز طبیعی ستون فقرات دارای منحنی هایی است که به سمت داخل، به سمت مرکز بدن، به شکل «C» خم می شود و این نوع انحنا در بخش های گردنی و کمری ستون فقرات دیده می شود.

زمانی که اندازه انحنا از محدوده طبیعی فراتر رود، مشکلاتی مانند هایپرکیفوز و یا هایپرلوردوز ممکن است رخ دهد.

محدوده سالم کیفوز قفسه سینه بین 20 تا 40 درجه است. لوردوز گردنی نیز دامنه طبیعی بین 20 تا 40 درجه دارد، در حالی که دامنه طبیعی لوردوز کمری بین 40 تا 60 درجه است.

زمانی که منحنی کیفوز ستون فقرات سینه ای بیش از 50 درجه باشد، این بیش از حد در نظر گرفته می شود و به عنوان هایپرکیفوز تشخیص داده می شود: اصطلاحی که توسط متخصصان پزشکی به جای کیفوز استفاده می شود.

بریس کیفوز

KyphoBrace یکی از انواع بریس است که به کاهش انحنای بیش از حد کیفوتیک و تثبیت ستون فقرات کمک می کند.

هنگامی که ستون فقرات یک یا چند انحنای طبیعی و سالم خود را از دست می‌دهد، انحنای بد جایگزین آن می‌شود و این شامل ناهماهنگی مهره‌ها (استخوان‌های ستون فقرات) به دلیل کج شدن غیرطبیعی آن‌ها می‌شود.

همانطور که قبلاً ذکر شد، انواع مختلفی از کیفوز وجود دارد که یک فرد می تواند بر اساس منابع مختلف ایجاد کند، و نیازهای درمانی مربوط به مورد خاص و بر اساس علت زمینه ای است.

علاوه بر علت، عواملی مانند سن بیمار، نوع وضعیت، شدت و علائم تجربه شده در طراحی برنامه های درمانی موثر نقش دارند.

اکنون به انواع مختلف کیفوز و نیازهای درمانی مربوطه، از جمله استفاده از بریس اصلاحی کیفوز، می پردازیم.

سه نوع اصلی کیفوز عبارتند از: کیفوز پاسچرال، شوئرمن و مادرزادی

از آنجایی که ستون فقرات قفسه سینه دارای یک انحنای کیفوتیک است، هایپرکیفوز شامل قسمت فوقانی کمر به سمت جلو بسیار گرد است، به همین دلیل است که این وضعیت معمولاً به عنوان پشت گرد شناخته می شود. 

هایپرکیفوز قفسه سینه شامل یک منحنی کیفوز بیش از حد برجسته جدا شده از ستون فقرات قفسه سینه است، و در برخی موارد، هایپرکیفوز می تواند مهره ها را در بیش از یک بخش ستون فقرات درگیر کند: هایپرکیفوز توراکولومبار.

در حالی که هیچ تضمینی برای درمان وجود ندارد، در این نوع موارد، KyphoBrace می تواند با کار در جهت جلوگیری از پیشرفت بیشتر و همچنین کاهش کیفوز بیش از حد ستون فقرات موثر باشد.

بریس کیفوز ستون فقرات را به موقعیت اصلاحی فشار می‌دهد و منحنی کیفوتیک را کاهش می‌دهد و به نتایج اصلاحی می‌رسد.

نگه داشتن ستون فقرات فوقانی در این موقعیت اصلاحی گسترش یافته، با گذشت زمان، می تواند شروع به تأثیرگذاری روی آن در سطح ساختاری کند، در حالی که حمایت و تثبیت ضروری ستون فقرات را فراهم می کند.

 

کلمات مرتبط :

بریس کیفوز – بریس قوز پشت – درمان غیرجراحی قوز پشت – قوزبند طبی – ارتوپدی فنی در شرق تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ