بریس ستون فقرات یک تکیه گاه خارجی است که ممکن است پزشک شما برای کاهش حرکت، ارائه حمایت اضافی، ثابت نگه داشتن ستون فقرات و درمان انواع خاصی از ناهنجاری های ستون فقرات تجویز کند. بسته به مشکل ستون فقرات شما، بریس ممکن است به کاهش درد نیز کمک کند.

بریس های نخاعی برای درمان بسیاری از اختلالات ستون فقرات مانند کشیدگی گردن یا کمر، اسپوندیلوز، اسکولیوز نوجوانان، اسپوندیلولیستزیس، شکستگی و بعد از انواع خاصی از جراحی ستون فقرات استفاده می شود. هدف از بریس پشتیبانی و ارتقای بهبودی است.

انواع بریس ستون فقرات

بریس ها اساساً به عنوان نرم یا سفت طبقه بندی می شوند. برخی از بریس ها از قالب پیش ساخته و با استفاده از مواد پلاستیکی، الاستیک، فلزی و بافته شده طراحی شده اند.

  • بریس های نرم در حین حرکت از عضله حمایت می کنند.
  • بریس های سفت حرکت را محدود می کنند.

بسته به تشخیص شما و برنامه درمانی پزشک، ممکن است ارتوتیست درگیر باشد. ارتوتیست یک متخصص ساخت بریس است که در آناتومی، بیومکانیک، علوم فیزیکی، مهندسی مواد و زمینه‌های مرتبط آموزش دیده است. ارتوتیست برای اندازه، تناسب و تنظیم بریس با پزشک و شما کار می کند. این متخصص می‌داند که پوشیدن بریس می‌تواند ناخوشایند و ناراحت‌کننده باشد. او و پزشک شما از شما می خواهند که تا حد امکان راحت باشید و می توانند در طول درمان پیشنهادات خود را ارائه دهند و تنظیمات را انجام دهند.

برنامه درمانی شما ممکن است شامل پوشیدن مدام بریس به مدت چند هفته یا ماه باشد. برای بهره مندی کامل از درمان بریس، پیروی از برنامه تجویز شده توسط پزشک مهم است. درمان ممکن است شامل یک برنامه ورزشی برای ایجاد قدرت عضلانی، استقامت و افزایش انعطاف پذیری باشد.

اگر فکر می کنید به بریس نیاز دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. در حالی که انواع بسیاری از بریس‌ها بدون نسخه در دسترس هستند، مهم است که پزشک شما بداند چرا از بریس استفاده می‌کنید و هر چند وقت یک‌بار از آن استفاده می‌کنید.

بریس می تواند به حمایت از کمر و کاهش درد کمک کند، اما استفاده طولانی مدت از بریس (بدون توصیه پزشک) ممکن است منجر به ضعف عضلانی شود.

بریس های اصلاحی ستون فقرات

بریس های اصلاحی ستون فقرات (که گاهی به عنوان ارتز توراکولومبو ساکرال یا TLSO شناخته می شود) توسط جراح ارتوپد  تجویز می شود. TLSO های اصلاحی با اعمال فشار به بدن برای حفظ وضعیت بدن، اصلاح یا جلوگیری از پیشرفت تغییر شکل عمل می کنند. این نوع بریس ها اغلب برای رسیدگی به شرایطی مانند اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان یا اسکولیوز عصبی عضلانی ارائه می شوند.

از آنجایی که هر بیمار منحصر به فرد است، فرد به صورت جداگانه برای TLSO ارزیابی و اندازه گیری می شود.

کلمات مرتبط :

بریس ستون مهره ها – بریس کمر – بریس گردن – ارتز نخاعی – بریس اسکولیوز – بریس کیفوز – درمان ناهنجاری های ستون فقرات – ارتوپدی فنی در سهروردی – ارتوپدی فنی در شرق تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ